Buszujący w barszczu

    #książka warta uwagi
Buszujący w barszczu to książka niezwykła od jeszcze bardziej niezwykłego autora polsko-rosyjskiego pochodzenia.

Konstanty Usenko to znany muzyk, kompozytor, autor tekstów piosenek i wreszcie, kilku uznanych książek. Buszujący w barszczu jest prawdziwą mapą rosyjskiej kontrkultury i jej miejsca w czasach oligarchicznego kapitalizmu.

Buszujący w barszczu to interesujące połączenie muzyki, kultury, sztuki i historii. Usenko obserwuje w nim okiem doświadczonego muzyka i kompozytora współczesne zjawiska muzyczne, w szczególności osiedlowy rap i jego przesłanie. Opisuje kulturę i dziedzictwo kultury punk i nowej fali czasów pierestrojki. Pokazuje kolorową mozaikę nawiązań do tradycji awangardy początku XX wieku czy radzieckiej fantastyki. Mówi o analogowej elektronice czasów podboju kosmosu, o syberyjskim szamanizmie i szemranej „błatnej” kulturze. Jako znawca rosyjskiej i radzieckiej kultury alternatywnej, Usenko opowiada nie tylko z pasją, ale i z pozycji doświadczonego eksperta.

Autor niczym prawdziwy stalker z zakazanej Strefy, podróżnik i przewodnik, przedziera się przez papierowe gęstwiny swojej książki, by przekazać czytelnikowi to co najważniejsze. Przedstawia mu swoje spojrzenie na tęsknotę za duchem radzieckiego humanizmu oraz na problemy i frustracje mieszkańców osiedlowej wielkiej płyty.

Postironia nowej dresiarskiej mody, teoria korzeni, narodziny dyskursu feministycznego – Usenko wchodzi w Buszującym… w tematy rzadko poruszane. Robi to bez wahania i w znanym sobie, charakterystycznym stylu, co przyciąga czytelników do jego nowej książki.

(info wydawcy)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *