Koniec browaru

Rozpoczęły się prace przy rozbiórce starego browaru w Szydłowcu. Kilka lat temu powstał piękny architektoniczny plan rewitalizacji tego obiektu, który miał szansę stać się nie tylko producentem lokalnego piwa rzemieślniczego, ale także miejscem spotkań lokalnej społeczności otwartym na turystów i wydarzenia kulturalne. Plan przejdzie do historii razem ze starym browarem.

Szydłowiecki Browar Podzamcze był niemym świadkiem powstania styczniowego i wszystkich ważnych wydarzeń związanych z historią miasta od 1848 roku. Przetrwał zabór rosyjski, pożar, okupację niemiecką i wkroczenie do miasta Armii Czerwonej. Odnalazł się użytkowo nawet w czasach PRLu. Nie przetrwał czasów transformacji. Od chwili prywatyzacji popadał w coraz bardziej przygnębiającą ruinę.

Jaka jest historia browaru w Szydłowcu każdy może sam sprawdzić. Z projektem rewitalizacji obiektu można się zapoznać min. na fp Szydłowiecki Browar Parowy.

wizualizacja browaru w Szydłowcu po rewitalizacji

Prawdopodobnie w miejscu szydłowieckiego browaru powstanie kolejna perełka architektoniczna w postaci sklepu typu “biedronka” wpisująca się idealnie na szlaku turystycznych atrakcji – Kościół, Ratusz, Zamek, supermarket.

Niestety nie udało się nikogo zainteresować planem rewitalizacji starego browaru w Szydłowcu, a szkoda. Podobny obiekt przeżywa właśnie drugą młodość w Ostrowcu Świętokrzyskim. Browar kultury w tym roku rozpocznie swoją działalność. Dawny ostrowiecki Browar Saski będący dziedzictwem miasta i mający ogromną wartość historyczną nie ulegnie anihilacji i będzie tętnić życiem. Mieszkańcy Szydłowca natomiast będą mogli podziwiać efekty rewitalizacji tego obiektu podczas wycieczek krajoznawczych zaopatrując się uprzednio w nowym szydłowieckim markecie w bieda colę, śmietanowo cebulowe, faliste twisty i śmiejżelki o konsystencji magmowej skały.

Browar Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim przed i po remoncie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *