Płyta tygodnia #4 – “Warsaw Wasted Youth” Bastard Disco

W związku z trwającym szczytem klimatycznym wskazane jest kilka słów o płycie zespołu Bastard Disco “Warsaw Wasted Youth”, choćby ze względu na utwór “Global Warming” który spokojnie mógłby zostać oficjalnym hymnem zatroskanych o klimat polityków i aktorów debatujących w pięknych Katowicach ( lepszym miejscem na tego typu imprezę byłby tylko Magnitogorsk ).

Płyta pomimo iż miała swoją premierę w zeszłym roku nadal brzmi bardzo aktualnie. Charczy, rzęzi, skrzeczy i trzeszczy jak krajowe pogłowie bydła rogatego podłączone do kosmicznej prądnicy lub Elektrowni Bełchatów. Chaos okiełznany przez elektryczność kształtuje dźwięki w zamkniętych obiegach kompozycji otwartych na szeroką publiczność.  Materiał zawarty na “Warsaw Wasted Youth” nie jest hipsterską vege papką o nieokreślonym smaku i kolorze, przypomina raczej pełnokrwistą masę mięsa, chrząstek i kości doprawioną odrobiną zadumy nad losem materii ożywionej. Muzyka zawarta na płycie momentami przypomina garażowo grunge’owy mix z odrobiną indie rocka oraz  hc punka. Gatunek trudno jednoznacznie zaszufladkować i każdy, kto sięgnie po “Warsaw Wasted Land” będzie miał inne skojarzenia, ale wyraźnie w muzyce Bastard Disco pobrzmiewają echa Sonic Youth, The Fall, Henry Rollins Band i zespołów spod znaku Amphetamine Reptile Records. Cechą charakterystyczną mogą być wyraźne ukłony w stronę amerykańskiej sceny muzyki gitarowej lat 90. Jednym zdaniem, kawał solidnego grania w dodatku made in Poland.

Może kiedyś muzykanci z Bastard Disco w ramach źle pojętego altruizmu tudzież kary w postaci prac społecznych zagrają koncert w jednej z  okolicznych remiz. Póki co na żywo można ich zobaczyć 29 grudnia w Suwałkach.

Na zakończenie warto wspomnieć o świeżym wydawnictwie “Bastard Guiding Disco Lights” będącym splitem Bastard Disco z Guiding Lights, któremu będzie poświęcony kolejny wpis. Właśnie ukazała się ich nowa, zasługująca na uwagę płyta “Not Much War”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *