Rok Gombrowicza

Sejmik województwa mazowieckiego ustanowił rok 2019 na Mazowszu rokiem Witolda Gombrowicza i Stanisława Moniuszki. W roku 2019 mija 50 lat od śmierci jednego z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy, którego dzieła przetłumaczono na blisko 40 języków, a jego twórczość jest uniwersalna i ponadczasowa, czytamy w uzasadnieniu uchwały z dnia 19 grudnia 2018 r.

Rok 2019 to także pierwszy rok szkolny (2019/20) obowiązywania nowej listy lektur dla szkół średnich (dla czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum). Równolegle obowiązuje także stara lista lektur (trzyletnie liceum i czteroletnie technikum). Listy te są różne, co dla nauczycieli może stanowić niemałe wyzwanie. Z nowej listy znikają między innymi Josef Conrad, Jarosław Iwaszkiewicz i Bruno Schulz. W ich miejsce pojawia się kanon literatury staropolskiej. “Ferdydurke” Witolda Gombrowicza pomimo kontrowersji jakie wzbudza w pewnych kręgach utrzymała się na liście lektur obowiązkowych, ale o tym czy będzie omawiana w całości lub tylko we fragmentach może decydować nauczyciel, stąd apel do szydłowieckich polonistek i polonistów aby pod pretekstem Roku Gombrowicza lub z czystej sympatii do dobrej literatury zapoznać młodzież z czymś więcej aniżeli fragmenty twórczości Witolda Gombrowicza.

W Radomiu na Placu Konstytucji 3 maja w zeszłym roku uhonorowano pisarza rzeźbą “ławeczka Gombrowicza”. Na oryginalnym krześle można się przysiąść do Gombrowicza i zagrać z nim w szachy. Po drugiej stronie placu można się dosiąść do stolika przy którym na pytanie “Czy diabeł może być zbawiony” próbuje odpowiedzieć Leszek Kołakowski. Obie postaci promują Radom jako miasto kultury.

Jak Szydłowiec uczci “Rok Gombrowicza”? Strach pomyśleć, ale jak w swoim Dzienniku pisał Gombrowicz Literatura poważna nie jest po to, żeby ułatwiać życie, tylko po to żeby je utrudniać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *