Topiec, błąd, lizibożek i dzidko

  #książka warta uwagi

„Topiec, błąd, lizibożek i dzidko. Relikty ludowych wierzeń demonologicznych z okolic Przeworska” książka Katarzyny Ignas powstała jako komentarz do… wystawy pod takim samym tytułem. Ekspozycja została otwarta w Galerii „Magnez” w Muzeum w Przeworsku.

W tej ciekawej publikacji przedstawione zostały poszczególne istoty demoniczne i półdemoniczne, znane z nazwy i zachowań w regionie przeworskim: dzidko, niechrzczeniec, płamytnik, topiec, światełko, błąd, bożek, chowaniec, mamuna, boginka, gniotek-macek, upiór, czarownica. Prezentuje się – rysunkowo – ich wygląd, miejsca występowania, działanie, sposoby ochrony. W końcowej części opisane zostały wizerunki chrześcijańskich świętych: Małgorzaty, Jerzego i Michała Archanioła, których legenda przedstawia w walce z szatanem, a którzy współcześnie wzywani są przeciwko złemu duchowi.

Na opracowanie złożyły się także publikowane teksty źródłowe pochodzące z monografii regionalnych, gdzie zawsze pojawia się wątek wierzeń ludowych, obrazujących kulturę duchową ludności danej miejscowości. Wykorzystano również relacje z wywiadów etnograficznych prowadzonych wcześniej przez Muzeum w Przeworsku, w treści których występowały wątki demonologiczne oraz materiały z badań w Przeworskiem prowadzonych przez Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Książka jest bezpłatna, wysyłka z opcją pocztową Paczka+. W sprawie wysyłki można dzwonić pod nr tel. 792 555 311.

Naprawdę warto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *