Zastępca burmistrza jednak bez wąsów

Pomimo wcześniejszych spekulacji nowy zastępca burmistrza nie może się pochwalić wąsami z rodowodem PSL.

Kiedyś wąsy były synonimem męskości i powagi. W Polsce wąsy nosili zarówno szlachcice jak i zwykli chłopi. Staropolski Sarmata bez wąsów czuł się nagi i bezbronny. Dziś rola wąsów została mocno zdewaluowana w czym ogromną zasługę mają niektóre okryte złą sławą historyczne osobistości i wiadomo PSL.

Choć wąsy to kultura chłopska to jednak posiadanie zarostu w żaden sposób nie determinuje światopoglądu i nie jest elementem dyskryminacji kobiet. Aktualnie wąs przestał być wyrazem męskiej supremacji. Wąsaci, podobnie jak gołowąsy, są bowiem w każdej opcji światopoglądowej, a gęstość włosia pod nosem nie świadczy w żaden sposób o pochodzeniu, statusie społecznym, orientacji seksualnej, poziomie wiedzy, czy zakresie kompetencji. Jednak w wielu krajach wąsy to oznaka zacofania, a ich brak to symbol postępu. Jednak pomimo negatywnych opinii wiele osób uważa, że dzisiejsze wąsy przestały być wyłącznie atrybutem Januszy z rzeszowszczyzny, czy elementem folkloru i polskiego patriotyzmu. Wąsy stały się symbolem szeroko pojętej emancypacji. Amerykańscy naukowcy twierdzą nawet, że współcześni wąsacze to osoby nowoczesne, nacechowane dużym dystansem do samych siebie, przekorne wobec trendów i przemijających mód. Wyjątkiem jest wiadomo PSL.

W lokalnym ujęciu ciekawostką jest fakt, że po roku 1990 na sześciu burmistrzów Szydłowca tylko dwóch, czyli mniejszość, to nie wąsacze – Artur Ludew i Roman Środa. Jeśli chodzi o wiceburmistrzów to tendencja jest odwrotna. Dotychczas żadna z ośmiu osób piastujących to stanowisko nie miała wąsów. Więc w wyborze nowego zastępcy burmistrza widać wyraźnie pewną prawidłowość. Dodatkowo w całej historii szydłowieckiego samorządu po okresie transformacji ustrojowej w ciągu 29 lat stanowisko wiceburmistrza piastowała tylko jedna kobieta Pani Barbara Majewska. Teraz tą niechlubną statystykę uzupełni Pani Aneta Furmańska obejmująca właśnie tą odpowiedzialną funkcję. I ten fakt z pewnością wart jest odnotowania. Osoba z wąsem na tym stanowisku byłaby niewątpliwie zamachem na swego rodzaju szydłowiecką „nową tradycję”. Z tej perspektywy wybór wydaje się być dostatecznie uzasadniony, a już z pewnością lepszy niż wiadomo…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *