Żegnaj szkoło

Na zakończenie gorącego roku szkolnego w ramach podsumowania jakże burzliwego czasu trochę suchej statystyki opracowanej na podstawie danych z egzaminów uczniów kończących gimnazja i ósme klasy. Niestety wyniki nie mogą nastrajać optymistycznie.

W województwie mazowieckim powiat szydłowiecki plasuje się w końcówce listy z większości egzaminów. Wyjątkiem jest egzamin z języka angielskiego, który jest powyżej średniej krajowej. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? W przypadku języka angielskiego odpowiedź wydaje się prosta. Spora część młodzieży uczęszcza na dodatkowe, pozalekcyjne zajęcia do prywatnych szkół językowych, które w Szydłowcu oferują dość wysoki poziom nauczania. Oceny słabych wyników z reszty przedmiotów może spróbują dokonać osoby kompetentne np. z powiatowego wydziału edukacji, czy jakiejś podobnej specjalistycznej organizacji. Są przecież w Szydłowcu osoby odpowiedzialne za oświatę, analityczne, oświecone umysły zdolne do wyciągania wniosków i głębszej refleksji. Z pewnością wakacyjny czas będzie wystarczający na znalezienie przyczyny problemu i wdrożenie od nowego roku szkolnego skutecznego programu naprawczego.

Poniżej wykresy porównawcze ze średnią krajową średnich wyników z egzaminów gimnazjalnego i ósmoklasisty w powiecie szydłowieckim i osobno gminie Szydłowiec :

Poniżej wykresy średnich wyników wszystkich 42 powiatów województwa mazowieckiego z egzaminów ósmoklasistów i gimnazjalistów:

język polski – ósmoklasiści*
matematyka – ósmoklasiści*
język angielski – ósmoklasiści*


*w przypadku identycznego wyniku uzyskanego przez kilka powiatów kolejność jest alfabetyczna
historia i wiedza o społeczeństwie – gimnazjaliści
język polski – gimnazjaliści
matematyka – gimnazjaliści
przedmioty przyrodnicze – gimnazjaliści
język angielski – gimnazjaliści
język angielski poziom rozszerzony – gimnazjaliści
wykresy opracowano na podstawie danych z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz informacji z BIP Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie

Jedną z najgorzej prezentujących się pośród 317 gmin woj. mazowieckiego jest gmina Chlewiska. Wyniki z egzaminu ósmoklasistów z jęz. polskiego to 47% co pozwoliło na zajęcie 316 miejsca, matematyka 28% i miejsce 314, jęz. angielski 48% – 179 lokata.

Wszystko przez te upały 😉 Udanych wakacji.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *